e e-postlista



 

För om du personligen vill kontakta svensk media.


 

ABC - abc@svt.se
Aftonbladet - nyheter@aftonbladet.se; insandare@aftonbladet.se
Aktuellt - aktuellt@svt.se
Alingsås Tidning - red@alingtid.se
Arbetarbladet - redaktionen@arbetarbladet.se
Arbetaren - redaktionen@arbetaren.se 
Arbetet - min.mening@arbetet.se 
Arboga Tidningen - redaktionen.bbl@ingress.se
Arvika Nyheter - redaktion@arvikanyheter.se
Barometern Oskarshamnstidningen - nyhetschefen@barometern.se
Bengtsfors-Tidningen Dalslänningen - redaktion@dalslanningen.se
Bergslags Posten - editor@bergslagsposten.se; debatt@bergslagsposten.se 
Blekinge Läns Tidning - nyhetschef@blt.se; insandare@blt.se
Bohusläningen - redaktionen@bohuslaningen.se
Borås Tidning - redaktionen@bt.se; redaktionen@borastidning.se
Broderskap - tidningen@broderskap.se
Centerpressens Nyhetsbyrå - red@precent.se
Dagbladet - nyhetschef@dagbladet.nu
Dagen - redaktionen@dagen.com
Dagens Industri - red@di.se
Dalabygden - eva.liden@db.sveagruppen.se
Dala Demokraten - red@daladem.se
Dalslänningen - redaktion@dalslanningen.se
DN - kontaktadn@dn.se; lasarnas@dn.se
Ekot - ekot@sr.se
Elfsborgs Läns Allehanda - redela@2stad.se
Enköpings Posten - redaktionen@eposten.se
Eskilstuna Kuriren - redaktion@ekuriren.se
Expressen - expressen.se@expressen.se; insandare@expressen.se
Fagersta Posten - ola.wahlsten@ingress.se
Fajaf - mb@fajaf.com
Falköpings Tidning - red.ft@vgt.se
Falukuriren - red@falukuriren.se
Filipstads Tidning - redaktion@filipstadstid.se
Flamman - red@flamman.se 
Flashback - flashback@flashback.se
Folkbladet - olaf.zobel@folkbladet.se; redaktion.fbl@folkbladet.se
Folket - redaktion@folket.se
Fryksdals Bygden - redaktion@fbygden.se
Gefle Dagblad - gefle.dagblad@gd.se
Gotlands Allehanda - redaktion@gotlandsallehanda.se
Gotlands Tidningar - redaktion.gt@gotlandstidningar.se
GT - redaktion@gt-tidning.se
Gästriklands Tidning - gastriklandstidning@sveagruppen.se
Göteborgs Posten - webbred@gp.se; friaord@gp.se
Hallands nyheter - redaktionen@hn.se
Hallandsposten - redaktionen@hallandsposten.se; hp@hallandsposten.se
Haparandabladet - redaktionen@haparandabladet.se
Helsingborgs Dagblad - tipsahd@hd.se
Hjo Tidning - htredaktionen@hjotidning.se
Hudiksvalls Tidningen - redaktion@ht.se
Hufvudstadsbladet - brev.debatt@mail.hbl.fi
Hälsingekuriren - redaktion@halsingekuriren.se
Internationalen - brev@internationalen.se
Jakobstads Tidning - jt@jakobstadstidning.fi
JP - red.jp@hallpressen.se
Kalmarposten - josefine@kalmarposten.se
Karlskoga Kuriren - redaktionen@karlskoga-kuriren.se 
Karlskoga Tidning - redaktion@karlskogatid.se
Katrineholms Kuriren - redaktion@kkuriren.se
Kristianstadsbladet - nyheter@kristianstadsbladet.se; kb@kristianstadsbladet.se
Kvällsposten - gunnar.branten@kvp.se
Land - land@media.lrf.se
Liberala Nyhetsbyrån - redaktionen@lnb.se
Ljusdalsposten - redaktion@ljp.se
Ljusnan - postmaster@ljusnan.se
LT - redaktionen@lt.se
Lysekilsposten - redaktion@lysekilsposten.com
Länstidningen Södertälje - redaktion@lt.se
Länstidningen Östersund - redaktionen@ltz.se; it.ordetfritt@ltz.se
Mariestads Tidning - redaktionen@tsl-mt.se
Metro - redaktionen@metro.se; insandare@metro.se
Miljömagasinet - red@miljomag.se
Mittnytt - mittnytt@svt.se
Motala & Vadstena Tidning - nyhetschef@motalatidning.se
Nerikes Allehanda - nyhet@nerikes.se; na@nerikes.se
News online - newsonline@svmedia.se
Norra Västerbotten - redaktion@norran.se; insandare@norran.se
Norrbottenskuriren - redaktionen@kuriren.com
Norrköpings Tidningar - redaktionen@nt.se; debatt@nt.se
Norrländska Socialdemokraten - redaktion@nsd.se
Norrtelje Tidning - redaktionen@norrteljetidning.se
Nu-nytid - nu-nytid@spray.se
Nya Kristinehamns Posten - redaktion@nkp.se
Nya Ludvika Tidningen - redaktionen@nyalt.se
Nya Länstidningen - postmaster@nlt.se
Nya Norrland - nnred@vpress.se
Nya ST tidningen - redaktionen@sttidningen.se
Nya Västmanlands Folkblad - redaktionschef@folkbladet.com
Nya Wermlands Tidningen - redaktion@nwt.se; insandare@nwt.se
Nynäshamnsposten - np.redaktion@nhp.se
Piteå Tidningen - redaktionen@pitea-tidningen.se
Proletären - red@proletaren
Rapport - rapport@svt.se
Sala Allehanda - redaktionen.sa@ingress.se; ordet.fritt@ingress.se
Sjuhäradsbygden - redaktion@sjuharadsbygdenstidning.pp.se
Skaraborgs Läns Allehanda - redaktion@sla.se; debatt@sla.se
Skaraborgs Läns Tidning - red@sklt.se
Skånska Dagbladet - redaktion@skd.se
Smålandsnytt - smalandsnytt@svt.se
Smålandsposten - nyhet.red@smp.se
Smålands Tidningen - centralred@smt.se
Smålänningen - postmaster@smalanningen.se
Stockholms Fria Tidning - red@stockholmsfria.nu
Sundsvalls Tidning - tips@st.nu
SVD - nyheter@svd.se; brevred@svd.se
SVT24 - svt24@svt.se
SVT Nyheter - webnyheter@svt.se
SVT Syd - syd@svt.se
Sydsvenskan - nyhetsred@sydsvenskan.se; sydsvenskan@sydsvenskan.se
Sydöstran - redaktion@sydostran.se
Säffle Tidningen - redaktion@saffletidning.se
Södermanlands Nyheter - redaktionen@sn.se
Södertälje Posten - sodertaljeposten@telia.com
Sörmanlandsbygden - redaktion@sormanlandsbygden.se
Sörmanlands Nyheter - redaktionen@sn.se
Text-TV - text@svt.se
Tidningen Ångermanland - red@tidningen.to
Tranåsposten - red@tranasposten.se
Trelleborgs Allehanda - redaktionen.ta@allehandasyd.se
Trollhättans Tidning - redtt@2stad.se
TT - redaktionen@tt.se
TV3 Direkt - tv3direkt@tv3.se
TV4 - erik.dalunde@tv4.se
TV4 Göteborg - redaktionen@goteborg.tv4.se
TV4 Malmö - redaktionen@oresund.tv4.se
TV4 Stockholm - red@tvstockholm.tv4.se
TV4 Text - redaktionen@text-tv.tv4.se
Uppsalas Nya Tidning - www@unt.se; lasarnas.forum@unt.se
Vasabladet - ins@vasabladet.fi
Vestmanlands Läns Tidning - marten.enberg@vlt.se
Vimmerby Tidning - wesik@vtt.se
VLT - insandare@vlt.se
Värmlands Folkblad - redaktion@vfb.se; opinion@vfb.se
Värnamo Nyheter - redaktion@varnamonyheter.se
Västerbottens Folkblad - redaktionen@folkbladet.nu; redaktionen@nyavf.se
Västerbottens Kuriren - redaktion@vk.se
Västerbottningen - redaktionen@vasterbottningen.se
Västernorrlands Allehanda - postmaster@va.itv.se
Västsidan Uddevalla - redaktionen@vastsidan.nu
Växjöbladet - redaktionen@vaxjobladet.se
Yelah - info@yelah.net
ZTV - ztvnytt@ztv.se
Ölandsbladet - redaktion@olandsbladet.se
Öppna Kanalen - network@openchannel.se
Örebrokuriren - redaktionen@orebro-kuriren.se
Örnsköldsviks Allehanda - redaktion@allehanda.se
Östersunds Posten - redaktion@op.se; debatt@op.se
Östgöta Correspondenten - gunilla.hogfeldt@corren.se; opinionen@corren.se
Östnyhet - ostnyhet@algonet.se
Östran/Nyhterna - nyhetstips@ostrasmaland.se
Östra Smålandstidningen - nyhetstips@ostrasmaland.se
Ö-viks Allehanda - redaktion@oea.se